ALPEN TOUR

 Biuro Turystyczne

 

 

 

 

 

Postojna prezentuje się jako nowoczesne, przyjazne turystom centrum z zachwycającymi wszystkich swoimi wspaniałymi przyrodniczymi i historycznymi zabytkami. Tradycja zwiedzania tych okolic datowana jest już od początku 19 wieku.

Na wspaniałą ofertę Postojny składają się:

Hotel Jama położony jest tylko 100 m od wejścia do Jaskini Postojna i 10 min. spacerkiem od centrum Postojny. Hotel jest również idealnym punktem wypadowym do odkrywania piękna przyrody w regionie Notranjska i terenów krasowych jak i zwiedzania okolicznych zabytków. Okolica zaprasza do spacerów i wędrówek pieszych, jak i również do zwiedzania okolicy na rowerach. 

 

Na kulinarne specjalności zaprasza restauracja Jamski dvorec ze swoją bogatą ofertą. O dobrej kuchni świadczą liczne wyróżnienia i medale, a najbardziej jej duża popularność, smak i wykwintność potraw.

Restauracja Jamski dvorec oferuje swoje potrawy w pakiecie ze zwiedzaniem okolicznych wspaniałości, jak i samo wyżywienie. Warto już teraz przed wyjazdem zabezpieczyć sobie posiłek, aby na miejscu oddać się jedynie podziwianiu wspaniałych cudów przyrody i zabytków historycznych. Wybrane pozycje z menu, zamówione w naszym biurze, otrzyma się w Restauracji Jamski dvorec na podstawie vouchera wraz z innymi usługami oferowanymi w okolicy Postojny. Jest to wymarzone miejsce do odpoczynku i konsumpcji obiadu po pełnym wrażeń zwiedzaniu jaskini.

 

Jaskinia Postojna - oferta zwiedzania

Zwiedzanie jaskini o łącznej długości 5,5 km trwa tylko 1,5 godziny, ponieważ 4-ro kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza pokonuje się kolejką elektryczną. Do przejścia pozostaje zaledwie 1700 m. Przed wejściem do jaskini warto przyjrzeć się rzeczce Pivka, która niebawem pogrąży się w podziemnych tunelach. Tuż za wejściem wsiada się do kolejki i przejeżdża 3 kilometry aż do jaskini zwanej Kalwarią (Velika Gora), skąd, razem z przewodnikiem w jednej z pięciu grup językowych można wyruszyć na zwiedzanie sal, galerii i grot. Galerie są suche i pełno w nich przepięknych białych stalaktytów, przypominających kształtem igły, ogromne sople, a nawet drobne spagetti. Stalagmity przypominają gruszki, kalafiory i budowle z piasku. Większość stalaktytów i stalagmitów jest podświetlona kolorami czerwonym, pomarańczowym, brązowym i białym. Z jaskini Kalwaria (Velika gora) trasa prowadzi przez zbudowany przez jeńców rosyjskich w 1916 r Most Rosyjski do Pięknych Grot - 0,5 km odcinak z niezwykle pięknymi formami stalaktytów i stalagmitów. Należy wspomnieć, że ukształtowanie jednego milimetra stalaktytu zajmuje około 10 lat. Trasa zwiedzania prowadzi następnie na południe do Zimowej Sali (Zimska Dvorana). Znajdujące się tutaj stalagmit Brylant i Filarowa kolumna uznane są za symbole Postojny. Z Sali Zimowej przechodzi się do Sali Koncertowej, największej w całym zespole jaskiń. Organizowane w niej koncerty może słuchać 10 tysięcy osób. Przed wyruszeniem kolejką na powierzchnię należy obejrzeć zbiornik z salamandrami, Proteus anguinus.

Z uwagi na panującą w jaskini temperaturę bliską 8°C i wilgotnością ok. 95%, konieczne jest zabranie ze sobą ciepłego okrycia, nieprzemakalnej kurtki. Specjalne obuwie nie jest potrzebne.

 

Vivarium Proteus

Postojna interesowała naukowców już od XVII wieku, i wszystko co się tyczyło dzisiejszemu pojęciu biospeleologii i nauki o życiu pod ziemią. W Vivarium Proteus mogą turyści zaznajomić się turyści z podstawowymi kwestiami i historią nauki krasu i biospeologii, szczegółami podziemnego życia i typowymi przedstawicielami fauny jaskiń. Do obejrzenia są multimedialne prezentacje krasu i życie  podziemią, a przede wszystkim żywe eksponaty zwierząt z jaskini Postojna. W krasowym podziemnym świecie Jaskini Postojna żyje wiele zwuerząt jaskiniowych - rzadkie gatunki chrząszczy, pająków, świerszczy, raków i stonóg. Najciekawszy wśród nich jest odmieniec jaskiniowy, ogoniasty płaz - określany po łacinie Proteus anguinus. Jego ciało o długości 30 cm jest białawe lub różowe, oczy ukryte są pod skórą, oddycha pierzastymi, zewnętrznymi skrzelami. Żyje on do 100 lat i znaleść go można wyłącznie w ciekach jaskiniowych Krasu Dynarskiego, gdzie odżywia się mikroskopijnymi małymi stworzeniami. Odmieniec jaskiniowy pozostaje pod ścisłą ochroną. Osobniki znajdujące się w pokazowym basenie pozostają w nim tylko przez dwa miesiące, potem wracają na wolność i zastępuje się je innymi.

 

Zamek Predjamski znajduje się 10 km na północny zachód od Postojny. Usytuowanie warownego zamku o czterech kondygnacjach na dość stromym wzgórzu, u wrót przepastnej jaskini - wywiera niezwykłe wrażenie. Jego obecna konstrukcja pochodzi z XVI w, ale ślady zabudowy wskazują również XII wiek.

 

Dojazd:

- samochodem:

przez Wiedeń, Graz, Maribor i Ljubljanę autostradą A1 200km od przejścia granicznego w Šentilj

przez Bratysławę lub Budapeszt, Zagrzeb, z Bregana do Ljubljany autostradą A2 127 km i z Ljubljany autostradą A1 52 km

przez Klagenfurt (tunel Karawanken) 130 km

- samolotem – Adria Airways z Warszawy do Ljubljany (lotnisko Brnik) – możemy pośredniczyć w zakupie biletu lotniczego, przypadku chęci korzystania z wynajętego samochodu, należy wejść na ikonę Avis’a.

- pociągiem – z przesiadką w Wiedniu lub w Budapeszcie i w Ljubljanie

- autobusem – istnieją liczne połączenia autobusowe

 

 

    

 
   

 

 
 
 Strona główna

 

 Słowenia
     Ljubljana
     Bela Krajina
     Dolenjska
     Gorenjska
     Koroška
     Notranjska
            Postojna
              Hotel Jama
              Restauracja Jamski dvorec
              Jaskinia Postojna
              Zamek Predjamski
     Prekmurje
     Primorska
     Štajerska
 

 Warto wiedzieć

 Dojazd

 Ubezpieczenie

 Przed podróżą

 Konsulaty

 Oferty tranzytowe

 Inne informacje

 
 Rezerwacja

Logo

airberlin.com - Your Airline.

Logo

PRZEWODNIKI

 

 
 
 
 
 © Alpentour